Visų pirma pats žodis „protezavimas“ daugeliui žmonių skamba grėsmingai, asocijuojasi su senatve, išimamais protezais, t.y. plokštelėmis stiklinėse ir kažkuo neaiškiu, ką yra girdėję gandų pavidalu. Jeigu dar plombuojamas, nors ir labai netvirtas dantis, žmogui atrodo ir dažnai išgirstame: „na vis dar ne protezas“.
Toks dantis po kelių metų (laiko klausimas, kaip kam pasiseka) sulūžta ar nulūžta dalis danties sienelės. Jis bus arba nebeprotezuojamas, šalinamas, arba protezuojamas, bet be jokių garantijų.
Kaina protezuojant jau lūžusį, prastos prognozės dantį būna ta pati, ar net aukštesnė, dėl daugiau reikalaujančių procedūrų. Žmogui sunku apsispręsti, ar apskritai verta į tokį dantį investuoti, gydytojui – ar verta prisiimti riziką tokį dantį gydyti. Dažnai tokia situacija baigiasi triskart brangesniu gydymu – dantų implantu.
Be abejo protezavimas taip pat gąsdina savo kaina, kuri ženkliai skiriasi nuo plombavimo, todėl gydytojo pareiga pasiūlyti visus galimus gydymo variantus, juos palyginti tiek kaina, tiek tvirtumu, ilgaamžiškumu bei estetika ir leisti žmogui pasirinkti.
Žmogus, pasirinkdamas plombavimą negyvo ar su didžiule ertme danties, turi būti perspėtas, kad rizikuoja ateityje danties lūžiu, praradimu, vėliau daug brangesniu gydymu.
Taigi protezavimas gali būti pats paprasčiausias danties vainikėlis (gali būti priskiriamas ir mikroprotezavimas, žr. aukščiau), tiltas. Visi jie yra fiksuoti (cementuoti, "klijuoti") ant dantų ar implantų (varžtelių kaule). Gali būti ir išimami protezai, t.y. lanko atraminiai protezai ar plokštelės. Kokio atstatymo reikia, priklauso, kiek žmogus neturi dantų, ar sveiko danties audinio.
Vainikėliai ir tiltai gali būti gaminami iš:
- Metalo keramikos
Tai protezai su metaliniu karkasu (chromo-kobalto lydinys) dėl tvirtumo ir ant viršaus balta keramika (porcelianas), todėl dantis atrodo baltas. Minusai: blokuotas metalas nepraleidžia šviesos kaip natūralus dantis, todėl skaidrumu gali truputį skirtis nuo gretimų dantų. Prie dantenų dėl kitokio šviesos patekimo formuojasi šešėlis ir gali dantena atrodyti pilkesnė. Šio efekto galime išvengti, gamindami keramikinį kraštelį prie dantenos, kuris jau yra laidus šviesai. - Cirkonio oksido keramikos
Tai balto metalo pagrindo vainikėliai ir tiltai. Jie estetiškesni nei pilko metalo pagrindo.
Frezuojamas Latvijoje, Vokietijoje, Švedijoje, o ne lydomas cirkonis yra dvigubai brangesnis nei metalo keramika (Pabaltijo šalims yra vienas centras Rygoje ,patentuota Lava keramika Nr.1 pasaulyje).
Cirkonis tvirtumu mažai atsilieka nuo chromo- kobalto lydinio, tik nesudaro tvirtos cheminės jungties su apdailine keramika ir dėl didelio krūvio gali atskilti paviršinis keramikos sluoksnis nuo karkaso. Jei tai tik mažas kraštelis - užteks tik išpoliruoti, jei tai didelis gabalas, tenka gaminti tiltą/vainiką iš naujo. - Bemetalė keramika (IPS e.max)
Tai pavieniams vainikėliams skirta be galo estetiška ir tvirta keramika (400 mpa, žr.aukščiau prie mikroprotezavimo). Skaidrumu prilygsta natūraliam danties audiniui, įmanoma atkurti labai natūralių dantų įspūdį.